Skotsko 2016

West Highland Way pro K-teamy

Tento článek volně navazuje na blog "West Highland Way - zkušenosti a rady k treku" (kopie zde) od Martina Majera a zachycuje zkušenosti čtyř zoufalců, kteří se podle něj pokusili West Highland Way (WHW) projít. Před pokračováním si Martinův blog určitě přečtěte, nejen že je kvalitně zpracovaný, ale zde jsou k němu jen doplňky a úpravy.

Ráno nad Crianlarichem

Rozdělení trasy

Samozřejmě můžete trasu proběhnout za 5 dní, pokud jste Rambo a zvládnete ujít denně 35km s batohem. Pro K-teamy je ale rozdělení trochu jiné. Zvažte také nabízenou službu vození batohů - za Ł7 za odvoz vám vezmou batoh z kempu do kempu a vy můžete jít hezky nalehko. Viděli jsme spousu lidí, kteří to tak dělalí a vypadali na rozdíl od nás docela spokojeně...

DenTrasaNockm
(0.)Příjezd do Milngaviena divoko0
1.Milngavie › Drymenna divoko22
2.Drymen › Loch Lamond (střed)na divoko23
3.Loch Lamond (střed) › Loch Lamond (sever)na divoko13
4.Loch Lamond (sever) › Crianlarichwildcamp18
5.Crianlarich › Bridge Of Orchywildcamp20
6.Bridge Of Orchy › Kingshousewildcamp20
7.Kingshouse › Kinlochlevenna divoko15
8.Kinlochleven › Glen Neviscamp20
(9.)Glen Nevis › Fort William-3

Detaily a poznatky k jednotlivým trasám:

Milngavie: První den jsme spali co nejblíže Milngavie, protože jsme dorazili před půlnocí a potřebovali druhý den nakoupit zásoby. Těsně za městem je hned vedle WHW několik použitelných plácků. Problém jsou ranní běžci a pejskaři (smějí se vám) a občasný zapomenutý bobek.

Drymen: Kemp Easter Drumquhassle nemůžu doporučit, byli jsme tu jen pro vodu a je to vlastně jen stodola se záchody a plácek na stany. Dobré leda tak v nouzi. Spali jsme proto o pár kilometrů dále v lese.

Loch Lamond (střed): Z Drymenu k Loch Lamond vede zkratka (značená), takže není nutné lézt na Conic Hill, pokud oželíte skvělý výhled. Zóna zákazu kempování končí asi uprostřed jezera, asi kilometr za Rowardennan Lodge. Cedule hned u cesty vás upozorní, že ji opouštíte. WHW se zde rozdvojuje a cesta vedoucí blíže k jezeru nabízí hned několik plácků ke kempování.

Loch Lamond (sever): Pláž na severním konci jezera můžu doporučit - nádherný západ slunce a na rozdíl od bothie žádní spolubydlící. Na druhou stranu mě mrzí, že jsme ani jednu bothie nevyužili, mají bezvadnou atmosféru.

Crianlarich: Plácek nad Crianlarichem byl dost obsazený, nějakým zázrakem se nám tam podařilo dorazit první a zabrat slušná místa. Na ostatní zbyl dost hrbolatý les.

Bridge Of Orchy: Wildcamp u řeky je malý a nacpaný a není tu moc kam se alternativně odsunout (cesta stoupá do kopců, bez nějakých dobrých míst k přespání).

Kingshouse: Spusta místa, spousta lidí, spousta midges.

Glen Nevis: Megakemp zvící Václaváku. Cena je Ł9 na osobu, čisté záchody, teplá voda v ceně, obchůdek.

Cesta skutečně není extrémně náročná, ale s batohem na zádech dá zabrat. V místech s větším stoupáním čekejte schody, jinak jde spíše o nakloněnou rovinou (zejména tam kde jde po staré vojenské cestě). Povrch je bohužel dost kamenitý (oblázkovitý), což některým lidem může vadit.

"Obtížnější" úsek podél jezera je ve skutečnosti peklo na zemi, kde vypustíte duši. No dobře, zas tak strašné to není, ale je neuvěřitelně deprimující plahočit se skoro kilometr za hodinu (ke konci, kdy už vás všechno bolí). Podle mého názoru je tento úsek obtížný za sucha a neschůdný v dešti. Lezete nahoru a dolů po kamenech a pochybných drnech, pokud by k tomu mělo pršet, myslím si, že o pády by nebylo nouze. My to naštěstí šli relativně za sucha a spadnout se nedá moc hluboko. Dejte si pozor a mějte na to spoustu času.

Mapa West Highland Way (klikněte pro větší verzi)

Midges

Předtím, než začnete zatracovat výrobky od Avonu nebo jiných firem si uvědomte následující: Všechny fungují tak na 90%. To znamená že ze 100 midges jich 90 odradí a 10 jich na vás přistane. To je v pohodě. Až jich zaútočí tisíce, zjistíte, že to až tak dobré není. Navíc si nemyslete, že "dokonalý" repelent je od vás zažene na metr daleko. I těch 90% bude kroužit jen několik centimetrů od vaší tváře. Vaše možnosti jsou pak následující:

  • Proklínat Skotsko, midges a celý svět
  • Přesunout se na sušší místo (přeji příjemné hledání)
  • Přesunout se na větrnější místo (to už jde)
  • Sehnat si klobouk se síťkou (je v každém outdoor obchodě ve Skotsku)

Až se rozhodnete, že to tak strašné být nemůže a vyrazíte s repelentem, tak můžete v nouzi (přijde velmi záhy) použít přes obličej šálu, tričko nebo s úspěchem jemnou síťku, která visí nahoře uvnitř některých typů stanů.

Avon Skin So Soft

Počasí

Ve Skotsku může pršet. Ne jen tak pršet, ale totálně absolutně děsivě pršet a to klidně i celý den a týden. Mráček s jednou kapičkou na BBC Weather Forecast znamená slušnou průtrž a se dvěmi potopu světa. V takovém počasí vám na náladě rozhodně nepřidají skotové, kteří právě v tyto chvíle vylézají ven, usmívají se na vás a libují si v krásném počasí, aby se pak mohli vrátit do sucha svých domovů, zatímco vy spíte v mokrém stanu.

Absolutně nemůžu doporučit kombinaci jedné pláštěnky na sebe a druhé na batoh. Přes zadní část batohu s popruhy vám tam jednoduše nateče a stejně budete mít všechno mokré. Mnohem lepší je si sehnat velkou pláštěnku přes sebe i batoh najednou. Obvykle vám potom hodně koukají dole nohy, ale věřte mi, ty bydete mít mokré stejně. Tohle pochopitelně neplatí, pokud máte super našlapaný totálně nepromokavý batoh za 20 tisíc, pak ale čtete na špatných stránkách. Boty vám promoknou, horem dolem, to je jedno. Vemte si něco na sušení (noviny).

Ve Skotsku taky může svítit sluníčko. Máme globální oteplování a tak se tu můžete i spálit. Vemte si jedny kraťasy, můžou se hodit!

Západ slunce nad Kinochlevenem

Cesta

Kromě možností popasných na Martinově blogu, je ještě jedna (kterou jsme využili my): Do Glasgow létá přímo z Prahy Jet2.com. Zpáteční letenka s batohem do 22kg nás vyšla asi na 6400Kč (léto 2016, objednáno půl roku dopředu). Využít můžete také různé vyhledávače low-cost letenek, jen si dejte pozor ať vám zabookují správný termín. Zjistit ve Skotsku, že vám rezervovali zpáteční let o týden dříve je opravdu lahůdka.

Při příletu na Glasgow Airport však čelíte drobnému problému: Jak se dostat do Milngavie? Letiště je totiž poměrně stranou od města a autobus stojí Ł7 na osobu. K tomu ještě zmíněných Ł5 z centra do Milngavie a jste na poměrně nepříjemných Ł13. Navíc Jet2 jako správná nízkonákladovka přiléta poměrně pozdě (22:00), takže v Glasgow ani neseženete žádné vybavení. Pro naší čtyřčlennou skupinu se tak ukázal být nejvýhodnější taxík, který nás za Ł30 (+spropitné) dovezl až do Milngavie, hezky k severnímu konci, kde se dá postavit stan (na rozdíl od vlaku v centru). Na osobu nást to tedy vyšlo na Ł7,5, pohodlně a rychle. Taxíky číhají přímo na letišti v hojném množství, všetně "dispečera" který vám zavolá větší auto, když vidí že máte velké batohy.

Na cestu zpět jsme využili možnosti jet vlakem. Tady je hned několik háčků, které nejsou na první pohled patrné a v Martinově blogu nejsou, protože letěl jinak. Z Fort Williamu jedou tři vlaky denně, kromě neděle, kdy vynechá ranní. A když letíte zpět v neděli odpoledne a potřebujete být včas na letišti, máte docela problém. Naším původním řešením bylo v sobotu nedojet až do Glasgow a přespat na předměstí v Dumbartonu, pak si zase vzít taxíka a dojet na letište (tentokrát za Ł27 + spropitné). Potíže s letenkami nás ale dohnaly na letiště už v sobotu, takže jsme přespávali tam.

Pro zajímavost: Jde to. Mezi cca. 23 a 6 hodinou se nelétá a na letišti prakticky nikdo není. Vyjeďte po eskalátorech do patra a ustelte si za sedačkou u záchodků. Nechají vás tam (alespoň tedy nás), i když se moc nevyspíte (světlo, vedro, uklízečky). V šest nás odtamtud vypudili, protože začali chodit lidi.

Zpět k vlaku: Akční jízdenky kupujte alespoň s měsíčním předstihem, rychle mizí a cena se mění. Pamatujte na to, že akční jízdenky jsou fixní pro datum i čas (konkrétní vlak), zatímco Anytime Day (obyčejné jízdné) umožňuje jet libovolným vlakem v daný den. My jsme zaváhali a když "akční" jízdenka stála Ł27 a obyčejná Ł30, koupili jsme radši obyčejnou (a dobře jsme udělali). Na obyčejné jízdence máte i rezervaci míst, kterou můžete do dvou hodin před odjezdem změnit (třeba přesunout na jiný vlak).

My původně chtěli jet z Fort Williamu v poledne, ale raději jsme si ho pořádně prošli a jeli až večer (to jsme ještě netušili že máme potíže s letenkami, jinak bycho asi jeli spíš dříve). Rezervaci míst také můžete nechat propadnout (stejně je zdarma) a sednout si někam bez ní. Vlak byl celkem prázdný, takže to není extra problém. Anytime Day Single můžete také vrátit (za poplatek) a následně koupit na jiný den, ale tohle jsme nezkoušeli. Také by neměl být problém náš nouzový plán (naštěstí nerealizovaný) v případě opravdu bolavých nohou zakempovat poblíž nějaké stanice na trase a neprojít tak West Highland Way až do Fort Williamu. Ve vlaku je normální průvodčí, žádné elektronické nesmysly, kterým by vadilo, že nejedete až z Fort Williamu.

Nákup lístků: Na webu ScotRail to jde celkem přehledně, trochu zmatený je jen výběr typu kreditní karty (prostě zkuste všechny možnosti, nějaká poběží, ostatní hned skončí s chybou). Vypadalo to, že by lístky snad i do ČR poslali poštou, ale vzhledem k různým ohlasům z Webu, že to moc nefunguje, jsme si je radši nechali vytisknout v automatu v Milngavie. Potřebujete kartu, kterou jste za ně platili (jen pro ověření totožnosti) a kód, který vám po zaplacení poslali na mail. Automat je přímo na nástupišti, ovládání je intutitivní pro každého se středně pokročilou angličtinou.

Vyhlídka z vlaku, jakou sliboval Martin je opravdu krásná, jen zamrzí, že trasu kterou jste šli 8 dní vlak projede za tři hodiny.

Jídlo

Větší obchody s jídlem najdete v Milngavie, Crianlarichi, Tyndrum, Kinochleven a Fort Wiliamu, základní potraviny v každém kempu.

Jezero Loch Lamond

Závěr

Jak praví klasik: "Zážitek nemusí být dobrý, zážitek musí být silný!". Výpravu do Skotska jsme zdárně přežili a budeme na ní ještě dlouho vzpomínat. A můžeme svědomitě říct, že to zvládnou i K-teamy!